Vishay/Dale RLR05C93R1FSRSL
RLR05C93R1FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C93R1FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C93R1FSRSL.pdf
Availability of RLR05C93R1FSRSL
QUANTITY
RLR05C93R1FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C93R1FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C93R1FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C93R1FSRSL
Related LinksRLR05C9, RLR05C93R1FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C93R1FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C93R1FSRSL
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 750mA Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET W/FUSE 1A datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf