Vishay/Dale RLR05C9760FSB14
RLR05C9760FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C9760FSB14
Brief Description
RES 976 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C9760FSB14.pdf
Availability of RLR05C9760FSB14
QUANTITY
RLR05C9760FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C9760FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C9760FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C9760FSB14
Related LinksRLR05C9, RLR05C9760FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C9760FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C9760FSB14
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CLIP RETAINER FOR POWER PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
PTC THERMISTOR B 1076-B 120-A151 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES 56K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf