Vishay/Dale RLR05C97R6FSBSL
RLR05C97R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C97R6FSBSL
Brief Description
RES 97.6 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C97R6FSBSL.pdf
Availability of RLR05C97R6FSBSL
QUANTITY
RLR05C97R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C97R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C97R6FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C97R6FSBSL
Related LinksRLR05C9, RLR05C97R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C97R6FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C97R6FSBSL
BATTRAX SLIC DUAL NEG 500A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 700V BLADE datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf