Vishay/Dale RLR07C1001FPRSL
RLR07C1001FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1001FPRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1001FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1001FPRSL
QUANTITY
RLR07C1001FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1001FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1001FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1001FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1001FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1001FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1001FPRSL
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
LED T1 3/4 MGT 630NM RED 28VDC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN HDR 116POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
SR BTS CB PC 8 ASY CPV datasheet.pdf
9POS M WATER RES SC FRT MTG. datasheet.pdf