Vishay/Dale RLR07C1002FMRE6
RLR07C1002FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1002FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1002FMRE6.pdf
Availability of RLR07C1002FMRE6
QUANTITY
RLR07C1002FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1002FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1002FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1002FMRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1002FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1002FMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1002FMRE6
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SLDSW 6A 0.5M RLR 79218454 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 2X4 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf