Vishay/Dale RLR07C1005FPRSL
RLR07C1005FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1005FPRSL
Brief Description
RES 10M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1005FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1005FPRSL
QUANTITY
RLR07C1005FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1005FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1005FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1005FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1005FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1005FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1005FPRSL
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 0502 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RUBBER SPLICING TAPE 1.5" X 22' datasheet.pdf
CONN RECEPT KIT 30POS 5ROW STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE DIN RAIL datasheet.pdf