Vishay/Dale RLR07C1005FPRSL
RLR07C1005FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1005FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1005FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1005FPRSL
QUANTITY
RLR07C1005FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1005FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1005FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1005FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1005FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1005FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1005FPRSL
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS 150PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf