Vishay/Dale RLR07C1050FRB14
RLR07C1050FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1050FRB14
Brief Description
RES 105 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1050FRB14.pdf
Availability of RLR07C1050FRB14
QUANTITY
RLR07C1050FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1050FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1050FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1050FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1050FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1050FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1050FRB14
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A 6-MLF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12.5NH 4A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR OPA1S2385 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 24-QFN datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf