Vishay/Dale RLR07C1052FSR36
RLR07C1052FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1052FSR36
Brief Description
RES 10.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1052FSR36.pdf
Availability of RLR07C1052FSR36
QUANTITY
RLR07C1052FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1052FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1052FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1052FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1052FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1052FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1052FSR36
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERM PTC 100 OHM 110 DEG PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
ADAPTER DIN-RAIL 0-30A BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.5PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 42MM SQ 24V DL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CNR ACC PLASTIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf