Vishay/Dale RLR07C1053FPB14
RLR07C1053FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1053FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1053FPB14.pdf
Availability of RLR07C1053FPB14
QUANTITY
RLR07C1053FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1053FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1053FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1053FPB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1053FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1053FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C1053FPB14
CONN HEADER 4 POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
93235-111 METRAL A ROW SIGNAL datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 30POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HAR-PORT USB 20 A-A PFT 5 0M C datasheet.pdf