Vishay/Dale RLR07C1053FSRE6
RLR07C1053FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1053FSRE6
Brief Description
RES 105K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1053FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1053FSRE6
QUANTITY
RLR07C1053FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1053FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1053FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1053FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1053FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1053FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1053FSRE6
RES 6.8K OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 16SMD datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICES 350-450MCM datasheet.pdf
LED T1 DUAL GREEN/X RA PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SRAM 8MB 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SPRING 690370144 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf