Vishay/Dale RLR07C1070FSRE6
RLR07C1070FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1070FSRE6
Brief Description
RES 107 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1070FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1070FSRE6
QUANTITY
RLR07C1070FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1070FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1070FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1070FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1070FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1070FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1070FSRE6
Crystal 14.7456MHz 30ppm Series 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
UNDROVR VOLT RELAY 20 TO 600 V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 18W datasheet.pdf