Vishay/Dale RLR07C1072FSB14
RLR07C1072FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1072FSB14
Brief Description
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1072FSB14.pdf
Availability of RLR07C1072FSB14
QUANTITY
RLR07C1072FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1072FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1072FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1072FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1072FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1072FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1072FSB14
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 0.3W 1506 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf