Vishay/Dale RLR07C1100GPBSL
RLR07C1100GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1100GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1100GPBSL.pdf
Availability of RLR07C1100GPBSL
QUANTITY
RLR07C1100GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1100GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1100GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1100GPBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1100GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1100GPBSL Details Description
Related parts for RLR07C1100GPBSL
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.24416GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 56A datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 0.4MM SMD datasheet.pdf