Vishay/Dale RLR07C1101GPB14
RLR07C1101GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1101GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1101GPB14.pdf
Availability of RLR07C1101GPB14
QUANTITY
RLR07C1101GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1101GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1101GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1101GPB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1101GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1101GPB14 Details Description
Related parts for RLR07C1101GPB14
CABLE 2COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN HEADR 6POS IDC STR SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAM POSITIONER 32 NPN OUT PANEL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf