Vishay/Dale RLR07C1102GSB14
RLR07C1102GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1102GSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1102GSB14.pdf
Availability of RLR07C1102GSB14
QUANTITY
RLR07C1102GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1102GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1102GSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1102GSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1102GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1102GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1102GSB14
FUSE GLASS 2A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
SWAB 6" STA DIS FM TP 10/PKG datasheet.pdf
IC TXRX V.35 SINGL SUPPLY 28SOIC datasheet.pdf
SOCKET MINI GRID 256-PGA 1.0MM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
BLUETOOTH KIT FOR PLC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2B032MS-3C1-3 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPO130F LEADMAKER datasheet.pdf
Complete 10-Bit and 12-Bit, 25 MHz CCD Signal Processors IC datasheet.pdf