Vishay/Dale RLR07C1102GSRSL
RLR07C1102GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1102GSRSL
Brief Description
RES 11K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1102GSRSL.pdf
Availability of RLR07C1102GSRSL
QUANTITY
RLR07C1102GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1102GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1102GSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1102GSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1102GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1102GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1102GSRSL
DIODE SCHOTTKY 45V 18A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM COVER FOR E5AK DIGTL CNTRLR datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 1DIG 0.3" SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBJ datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf