Vishay/Dale RLR07C1103FPRSL
RLR07C1103FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1103FPRSL
Brief Description
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1103FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1103FPRSL
QUANTITY
RLR07C1103FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1103FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1103FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1103FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1103FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1103FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1103FPRSL
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED ASSY VERT 0.25" 3MM GRN TINT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf