Vishay/Dale RLR07C1104GSBSL
RLR07C1104GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1104GSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1104GSBSL.pdf
Availability of RLR07C1104GSBSL
QUANTITY
RLR07C1104GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1104GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1104GSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1104GSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1104GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1104GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1104GSBSL
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HOUSING GVH 5POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT GRN/RED/YLW datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN FPC 13POS 0.30MM R/A datasheet.pdf