Vishay/Dale RLR07C1152FRBSL
RLR07C1152FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1152FRBSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1152FRBSL.pdf
Availability of RLR07C1152FRBSL
QUANTITY
RLR07C1152FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1152FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1152FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1152FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1152FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1152FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C1152FRBSL
BATTERY LITHIUM 3V 2/3 A datasheet.pdf
CORD POWER AUSTRALIAN W/C5 RECPT datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
PREMIUM VGA EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
OSC MEMS 125MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf