Vishay/Dale RLR07C1153FSR36
RLR07C1153FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1153FSR36
Brief Description
RES 115K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1153FSR36.pdf
Availability of RLR07C1153FSR36
QUANTITY
RLR07C1153FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1153FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1153FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1153FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1153FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1153FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1153FSR36
IC REG BOOST 3V 1.3A 10MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 10% 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO204AL datasheet.pdf