Vishay/Dale RLR07C1153FSR36
RLR07C1153FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1153FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1153FSR36.pdf
Availability of RLR07C1153FSR36
QUANTITY
RLR07C1153FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1153FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1153FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1153FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1153FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1153FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1153FSR36
TRANS NPN DARL 80V 2A MT-4 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFLECTIVE 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM datasheet.pdf
JFET N-CH 30MA 150MW SMINI3-F2-B datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 25COND 0.100" datasheet.pdf