Vishay/Dale RLR07C1154FPB14
RLR07C1154FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1154FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1154FPB14.pdf
Availability of RLR07C1154FPB14
QUANTITY
RLR07C1154FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1154FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1154FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1154FPB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1154FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1154FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C1154FPB14
RES SMD 464 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 5-15V IN MONO 16CDIP datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 350 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.878K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
BTS Y LONG 6 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf