Vishay/Dale RLR07C1180FPRSL
RLR07C1180FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1180FPRSL
Brief Description
RES 118 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1180FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1180FPRSL
QUANTITY
RLR07C1180FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1180FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1180FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1180FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1180FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1180FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1180FPRSL
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADM60T/AE60M/ADM60T datasheet.pdf
IC 8 BIT 40 KSPS ADC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 12POS SEALED datasheet.pdf
CABLE FLAT FLX 1.18" 0.50MM 9POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
ASSY I-TRAC RAPWR 7R W/RT HDPLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
9P M R/A .590 MTL BRKT. 830PF datasheet.pdf