Vishay/Dale RLR07C11R3FSBSL
RLR07C11R3FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C11R3FSBSL
Brief Description
RES 11.3 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C11R3FSBSL.pdf
Availability of RLR07C11R3FSBSL
QUANTITY
RLR07C11R3FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C11R3FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C11R3FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C11R3FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C11R3FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C11R3FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C11R3FSBSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf