Vishay/Dale RLR07C1202GMRE6
RLR07C1202GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1202GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1202GMRE6.pdf
Availability of RLR07C1202GMRE6
QUANTITY
RLR07C1202GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1202GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1202GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1202GMRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1202GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1202GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1202GMRE6
Connector Header 4 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SMA 3PC CRMP PLUG RG58 (NI) BODY datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf