Vishay/Dale RLR07C1202GPB14
RLR07C1202GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1202GPB14
Brief Description
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1202GPB14.pdf
Availability of RLR07C1202GPB14
QUANTITY
RLR07C1202GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1202GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1202GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1202GPB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1202GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1202GPB14 Details Description
Related parts for RLR07C1202GPB14
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 1KX9 32-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
REFLECTOR CITIZEN CL-340 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf