Vishay/Dale RLR07C1211FRRE6
RLR07C1211FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1211FRRE6
Brief Description
RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1211FRRE6.pdf
Availability of RLR07C1211FRRE6
QUANTITY
RLR07C1211FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1211FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1211FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1211FRRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1211FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1211FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1211FRRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOD523 datasheet.pdf
KIT PROBE MPLAB REAL ICE datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 300V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 7POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf