Vishay/Dale RLR07C1212FSRE6
RLR07C1212FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1212FSRE6
Brief Description
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1212FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1212FSRE6
QUANTITY
RLR07C1212FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1212FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1212FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1212FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1212FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1212FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1212FSRE6
CAP FILM 8200PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CONN CHAMP 36 POS RECEPT RT/ANG datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.97"L X 2.02"W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf