Vishay/Dale RLR07C1240FRB14
RLR07C1240FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1240FRB14
Brief Description
RES 124 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1240FRB14.pdf
Availability of RLR07C1240FRB14
QUANTITY
RLR07C1240FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1240FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1240FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1240FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1240FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1240FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1240FRB14
DIODE ZENER 39V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.3 X 3.9MM HIGH CUR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.4A IPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf