Vishay/Dale RLR07C1244FSBSL
RLR07C1244FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1244FSBSL
Brief Description
RES 1.24M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1244FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1244FSBSL
QUANTITY
RLR07C1244FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1244FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1244FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1244FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1244FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1244FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1244FSBSL
CONN HEADER 60POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE TRPL 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf