Vishay/Dale RLR07C1270FPBSL
RLR07C1270FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1270FPBSL
Brief Description
RES 127 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1270FPBSL.pdf
Availability of RLR07C1270FPBSL
QUANTITY
RLR07C1270FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1270FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1270FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1270FPBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1270FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1270FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C1270FPBSL
REGULTR 8V1.5A 3PIN HS SMD T/R datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A 1.25MM T/H datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG IDC datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf