Vishay/Dale RLR07C1371FRRE6
RLR07C1371FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1371FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1371FRRE6.pdf
Availability of RLR07C1371FRRE6
QUANTITY
RLR07C1371FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1371FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1371FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1371FRRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1371FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1371FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1371FRRE6
RES SMD 121 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 39.0 OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 19PO datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf