Vishay/Dale RLR07C1373FSR36
RLR07C1373FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1373FSR36
Brief Description
RES 137K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1373FSR36.pdf
Availability of RLR07C1373FSR36
QUANTITY
RLR07C1373FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1373FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1373FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1373FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1373FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1373FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1373FSR36
RES 3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 26A 8PQFN datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 4A ITO-220AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf