Vishay/Dale RLR07C1402FSB14
RLR07C1402FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1402FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1402FSB14.pdf
Availability of RLR07C1402FSB14
QUANTITY
RLR07C1402FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1402FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1402FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1402FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1402FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1402FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1402FSB14
CIRC BD SHPR 10-1/2X8-1/2X1-1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND COMMON BUS 16BTN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 50 MOHM SMD datasheet.pdf