Vishay/Dale RLR07C1430FSB14
RLR07C1430FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1430FSB14
Brief Description
RES 143 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1430FSB14.pdf
Availability of RLR07C1430FSB14
QUANTITY
RLR07C1430FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1430FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1430FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1430FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1430FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1430FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1430FSB14
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.1A 110 MOHM TH datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 5.08"L X 3.31"W datasheet.pdf
IC BUFFER/MULT ZD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GL SN datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.2A SOT5 datasheet.pdf