Vishay/Dale RLR07C1473FPR36
RLR07C1473FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1473FPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1473FPR36.pdf
Availability of RLR07C1473FPR36
QUANTITY
RLR07C1473FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1473FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1473FPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1473FPR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1473FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1473FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C1473FPR36
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 30A 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 3.94MM datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf