Vishay/Dale RLR07C1500GPRSL
RLR07C1500GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1500GPRSL
Brief Description
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1500GPRSL.pdf
Availability of RLR07C1500GPRSL
QUANTITY
RLR07C1500GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1500GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1500GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1500GPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1500GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1500GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1500GPRSL
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 750 OHM 75W datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
FUSE 160A 690V 00S/80 AR datasheet.pdf