Vishay/Dale RLR07C1501FMB14
RLR07C1501FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1501FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1501FMB14.pdf
Availability of RLR07C1501FMB14
QUANTITY
RLR07C1501FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1501FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1501FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1501FMB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1501FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1501FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C1501FMB14
RES 931 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER NV BW & RST 8-DIP datasheet.pdf
ID ISC.ANT.C6-A UHF ANT CABLE 6M datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-48" RED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM YLGRN WHT DIFF datasheet.pdf
CRYSTAL 30.00 MHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf