Vishay/Dale RLR07C1501FRB14
RLR07C1501FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1501FRB14
Brief Description
RES 1.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1501FRB14.pdf
Availability of RLR07C1501FRB14
QUANTITY
RLR07C1501FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1501FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1501FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1501FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1501FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1501FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1501FRB14
CONN HEADER 10POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
IC SINK DRIVER LATCHED 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
NSCC HYB PIN CONN GRY 6POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf