Vishay/Dale RLR07C1501GSRE6
RLR07C1501GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1501GSRE6
Brief Description
RES 1.5K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1501GSRE6.pdf
Availability of RLR07C1501GSRE6
QUANTITY
RLR07C1501GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1501GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1501GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1501GSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1501GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1501GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1501GSRE6
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT-ED HDR datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX RED LC 3.0"5X7 datasheet.pdf
DC 2WIRE POL M12 SCLICKM12CONN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf