Vishay/Dale RLR07C1503GPB14
RLR07C1503GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1503GPB14
Brief Description
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1503GPB14.pdf
Availability of RLR07C1503GPB14
QUANTITY
RLR07C1503GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1503GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1503GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1503GPB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1503GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1503GPB14 Details Description
Related parts for RLR07C1503GPB14
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X3MM datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf