Vishay/Dale RLR07C1503GPRSL
RLR07C1503GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1503GPRSL
Brief Description
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1503GPRSL.pdf
Availability of RLR07C1503GPRSL
QUANTITY
RLR07C1503GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1503GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1503GPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1503GPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1503GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1503GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1503GPRSL
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
TRANS 4NPN DARL 60V 1.2A 20SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8051 8KB ADC QFN20 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf