Vishay/Dale RLR07C1503GPRSL
RLR07C1503GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1503GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1503GPRSL.pdf
Availability of RLR07C1503GPRSL
QUANTITY
RLR07C1503GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1503GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1503GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1503GPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1503GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1503GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1503GPRSL
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 32QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 10.55" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
USB 2.0 PHY EVALUATION BOARD datasheet.pdf
TXRX PHY IEEE 1PORT 1588 48WQFN datasheet.pdf
60718-14 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8-DSO datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf