Vishay/Dale RLR07C1504GMR36
RLR07C1504GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504GMR36
Brief Description
RES 1.5M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504GMR36.pdf
Availability of RLR07C1504GMR36
QUANTITY
RLR07C1504GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504GMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504GMR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504GMR36 Details Description
Related parts for RLR07C1504GMR36
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 94MA 9.5 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V datasheet.pdf