Vishay/Dale RLR07C1582FSBSL
RLR07C1582FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1582FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1582FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1582FSBSL
QUANTITY
RLR07C1582FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1582FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1582FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1582FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1582FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1582FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1582FSBSL
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.3"L X 7.06"W datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 12BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 300KSPS 24QSOP datasheet.pdf
RES 910K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V BLUE datasheet.pdf