Vishay/Dale RLR07C1583FPRSL
RLR07C1583FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1583FPRSL
Brief Description
RES 158K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1583FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1583FPRSL
QUANTITY
RLR07C1583FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1583FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1583FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1583FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1583FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1583FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1583FPRSL
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .157 DIA BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLET 20A 120V 10FT CABLE datasheet.pdf