Vishay/Dale RLR07C15R0FRBSL
RLR07C15R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C15R0FRBSL
Brief Description
RES 15 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C15R0FRBSL.pdf
Availability of RLR07C15R0FRBSL
QUANTITY
RLR07C15R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C15R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C15R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C15R0FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C15R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C15R0FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C15R0FRBSL
RES 36.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:2 3GHZ 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 180,302 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
NON-LIGHTED PUSHBUTTON datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf