Vishay/Dale RLR07C1622FSRSL
RLR07C1622FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1622FSRSL
Brief Description
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1622FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1622FSRSL
QUANTITY
RLR07C1622FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1622FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1622FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1622FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1622FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1622FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1622FSRSL
BOX ABS BLACK 7.48"L X 4.33"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX TRI-ST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 HCSL 24QFN datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 4POS datasheet.pdf