Vishay/Dale RLR07C1650FRRSL
RLR07C1650FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1650FRRSL
Brief Description
RES 165 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1650FRRSL.pdf
Availability of RLR07C1650FRRSL
QUANTITY
RLR07C1650FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1650FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1650FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1650FRRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1650FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1650FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C1650FRRSL
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SMC datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 8POS IDC .100 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
EB XRLRPLNGR SIDXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf